ויטמינים

פרו-ויטמיןB5

חיוני מאוד לייצור הורמונים בעלי השפעה מרגיעה במצבי לחץ. נראה כי התפקיד הביוכימי העיקרי של הוויטמין הוא במרכיב שהוא מכיל שנקראקואנזים A, המעורב בתגובות כימיות רבות ההכרחיות לתהליך החיים, כולל טיהור וסילוק חומרים מסוכנים.

ויטמין D

מסייע בספיגה תקינה של סידן וזרחן מהמזון ועוזר בבניית העצמות והשיניים. נמצא בחלמון, מרגרינה, כבד, שמן דגים וחלב מלא. הגוף מסוגל לייצרועל ידי חשיפה לשמש.

ויטמין K

אחד ממרכיבי הדם, המשפיע על קרישת הדם. נוצר בתוך הכבד וחיוני לייצור הפרוטרומבין, שהוא חלק ממערכת הקרשת הדם. אפשר לייצר אותו גםבאופן מלאכותי. הוא נמס בשמנים. אינו יציב באור ובנוכחות מחמצנים. בכמות גדולה הוא רעיל. מצוי בירקות עלים ירוקים, אפונה ובכבד.

ויטמין F

טוב לצפורניים ובריאות השיער פריחות עור. מצוי בחלב (לא רזה!), אבוקדו, אגוזים, חלמון ביצה.

ויטמין B

חיוני מאוד לייצור הורמונים בעלי השפעה מרגיעה במצבי לחץ. נראה כי התפקיד הביוכימי העיקרי של הוויטמין הוא במרכיב שהוא מכיל שנקרא קואנזים A, המעורב בתגובות כימיות רבות ההכרחיות לתהליך החיים, כולל טיהור וסילוק חומרים מסוכנים.

ויטמין C

ויטמין יעיל ליצירת חלבון הקולגן, המאפשר יצירת רקמות ועצמות יציבות, מסייע ביצירת רקמות ועצמות, שומר על נימי הדם והשיניים, מחזק את המערכת החיסונית נגד דלקות, ולעתים ממלא תפקיד בצמצום סכנה של מחלות לב וסרטן. ויטמין Cמוכר לכולם כוויטמין המחזק את המערכת החיסונית, אבל מה שרבים אינם יודעים הוא שגם בשימוש חיצוני על העור, נמצא בפלפל אדום וירוק, ברוקולי, הדרים, עגבניות, ירקות עליים, תפוחי אדמה ותות שדה.

ויטמין A

ויטמין A(או רֵטִינוֹל) הוא ויטמין החיוני לתפקוד העור והרקמות הריריות המצפות את מערכת העיכול ומערכת השתן. ויטמין Aהוא כוהל; בדרך-כלל הוא נצרך במזון בצורת הצבען (פיגמנט) האלקני בטא-קרוטן, אשר הופך בגוף לויטמין A. הויטמין נמצא בכבד, חמאה, שמנת, חלמון ביצה, שמן דגים ועוד.בטא-קרוטן מקנה צבע כתום עז לפירות ולירקות רבים, אך נמצא גם בירקות ירוקים: גזר, בטטה, דלעת, כרוב, תרד ועוד. בגוף מתחמצן ויטמיןAלאלדהיד רטינל. התייבשות הרקמות הריריות והעור ובמקרים קיצוניים - עיכובים בגדילה - עשויים לרמז על חוסר בויטמין A. הכמות המקסימלית המותרת לצריכה יומית היא 3 גרם ליום. כמות הגדולה פי 10 מהמנה היומית המומלצת יכולה לגרום להרעלה שמתבטאת בכאבי ראש, בחילה, טשטוש ואף לחץ תוך־גולגלתי.

ויטמין E

לויטמין Eחשיבות בלתי רגילה ביצירת מערכת דם יציבה ובריאה, ומכאן השפעתו הרבה על תחושת נינוחות ורוגע. לויטמין Eיש את היכולת להרחיב אתכלי הדם בגוף, כך הדם הופך דליל יותר והסיכוי להיווצרות קרישי דם קטן. הויטמין ידוע כמסייע להורדת לחץ דם בצורה בטוחה ויעילה, הוא מחיש ריפויצלקות, יעיל כנגד כוויות ומסייע רבות בגמישות העור. הוא בעל השפעה מווסתת במצבי לחץ ועייפות. הוא מאריך את חיי התא ושומר על הנעוריםוטיפוח החן. נמצא בגרעינים מלאים, ביצים, דגנים, בשר, שמרים, אגוזים, שמנים צמחיים וירקות ירוקי עלים.

ויטמין H

תפקיד ביצור אנרגיה, בעור, בשיער ובמערכת העצבים שנפגעים מהיעדר ויטמין זה. הוא נוצר על ידי חיידקים במערכת העיכול וחוסר בו יכול להיוצרבמחלות כגון סכרת מסוג 2 וכן PKU. במקרים אלו ממליצים הוספת ויטמין Hלדיאטה.

למעבר טבעי לוויטמינים באתר:

http://xn--5dbamkg7c2c.com/--1/Vitamins-and-minerals/